hernyBoj s hazardem hýbe Českem. Desetitisíce lidí je závislých na hazardu, gamblerství ničí rodiny, blikající herny najdeme v okolí škol i na historických náměstích, městům dělají špatnou reklamu a nabalují na sebe kriminální činnost. Přesto mnoho radnic stále otevřeně kope za hazardní lobby a pro špinavé příjmy neváhá udělat téměř cokoli.

Zelení jsou přesvědčeni, že negativní společenské dopady hazardu nelze jednoduše vykoupit dotacemi loterijních společností fotbalovým klubům. Sport by měl být podporován z veřejných rozpočtů jako kterákoli jiná aktivita ve městě. Fungující radnice je taková radnice, která dělá z města lepší místo k žití. K tomu patří i zákaz všudypřítomných heren a výrazné omezení počtu kasín. Zkušenosti ukazují, že na jejich místě často vyrostou příjemné kavárny či obchůdky.

Zelení působí v řadě občanských iniciativ bojujících proti hazardu napříč celým Ústeckým krajem. Iniciují petice za vyvolání místního referenda, jehož prostřednictvím mohou lidé omezit hazard i tam, kde jdou jejich radní hernám na ruku. Pod petice shánějí podpisy, diskutují s politiky, píší do médií. Na několika místech se podařilo vyhlásit místní referenda, některá města už i naší zásluhou hazard zakázala úplně. Níže najdete jejich úplný přehled.

Každá kampaň prochází zhruba šesti fázemi. Graf ukazuje, jak jsou ve kterém městě daleko (naplňuje se po šestinách) následujícím způsobem:
hazard_kampan-graf_vysv

  1. Zařazení bodu na jednání zastupitelstva
  2. Petice zastupitelstvu
  3. Snaha o vyvolání místního referenda
  4. Místní referendum
  5. Příprava vyhlášky
  6. Schválená regulace/zákaz hazardu

Téma má v naší krajské organizaci na starosti Milan Rygl. Můžete ho kontaktovat na emailu strana.zelenych.steti@seznam.cz

BílinaDěčín | Chomutov | Litoměřice | Lovosice | Most | Roudnice nad Labem | Štětí | Teplice | Ústí nad Labem


hazard_kampan-graf_6

Bílina

Kontaktní osoba: Ladislav Macák, ladislav.macak@seznam.cz

Před komunálními volbami v roce 2014 začala kampaň za omezení hazardu v Bílině s cílem vyhlásit v obci referendu o úplném zákazu hazardu. 24. září 2015 schválilo bílinské zastupitelstvo vyhlášku, která hazard v obci reguluje. Nové automaty již nejsou povolovány, starým se nechává doběhnout licence. Chystá se ale prý nová vyhláška, která by zas měla hazard do jisté míry ve městě povolit.


hazard_kampan-graf_6

Děčín

Kontaktní osoba: Monika Krajčovičová, malkovich1904@gmail.com

Město přistoupilo k regulaci hazardu již před lety, nicméně v roce 2013 přistoupilo k jeho částečnému povolení. Usilujeme o úplný zákaz hazardu ve městě.


hazard_kampan-graf_6

Chomutov

Kontaktní osoba: David Palán, david.palan@zeleni.cz

Omezení hazardu se intenzivně věnovali chomutovští zelení. Byl to také jeden z hlavních bodů programu uskupení PRO Chomutov v roce 2014, jehož byla SZ součástí. Úplný zákaz hazardu byl schválen na prvním jednání nově zvoleného zastupitelstva.


hazard_kampan-graf_3

Litoměřice

Kontaktní osoba: Petr Panaš, petr.panas@email.cz

Litoměřičtí Zelení iniciovali vypsání místního referenda o zákazu hazardu, to se však kvůli obstrukci ze strany obecního úřadu v době před komunálními volbami v roce 2014 zatím nepodařilo.


hazard_kampan-graf_6

Lovosice

Kontaktní osoba: Milan Rygl, strana.zelenych.steti@seznam.cz

Ve městě proběhlo referendum za zákaz hazardu v termínu komunálních voleb v roce 2014. Zúčastnilo se jej 28,39% oprávněných voličů. 87% hlasujících se vyjádřilo pro zákaz. I přes neplatnost referenda schválilo lovosické zastupitelstvo úplný zákaz hazardu ve městě 25. září 2015.


hazard_kampan-graf_2

Most

Kontaktní osoba: Luděk Prošek, ludekprosek.sz@email.cz

Mostečtí zelení momentálně sbírají podpisy pod petici zastupitelstvu, která požaduje schválení úplného zákazu hazardu v druhém největším městě kraje.


hazard_kampan-graf_2

Roudnice nad Labem

Kontaktní osoba: Milan Rygl, strana.zelenych.steti@seznam.cz

V Roudnici v současnosti probíhá sběr podpisů pod petici směřovanou zastupitelům a požadující zákaz hazardu ve městě.


hazard_kampan-graf_4

Štětí

Kontaktní osoba: Milan Rygl, strana.zelenych.steti@seznam.cz

Zeleným ve Štětí se podařilo i přes odpor vedení města zorganizovat referendum o zákazu hazardu, které se konalo společně s komunálními volbami v roce 2014. Pro malou účast však nebylo platná, i když se většina hlasujících vyjádřila pro zákaz. Město hazard reguluje, ale nedostatečně, hledají se tedy cesty, jak prosadit vyšší regulaci nebo úplný zákaz.


hazard_kampan-graf_5

Teplice

Kontaktní osoba: Adam Souček, soucekadam@seznam.cz

Tepličtí Zelení mají zastoupení v městském zastupitelstvu (zvoleni v rámci koalice Volba PRO! Teplice). Společně s kolegy navrhli vlastní návrh vyhlášky zakazující hazard. Tento návrh však připadal vedení radnice moc přísný (nulová tolerance) a tak byl celý bod z jednání zastupitelstva odložen. Aktuálně bude dne 11. 12. 2015 na zasedání teplického zastupitelstva projednáván návrh městské vyhlášky připravený vládnoucí koalicí.


hazard_kampan-graf_5

Ústí nad Labem

Kontaktní osoba: Karel Karika, maxbowling@gmail.com

V Ústí nad Labem se podařilo vyhlásit místní referendum společně s komunálními volbami v roce 2014. Bohužel nebylo pro nízkou účast voličů platné. Vládnoucí koalice složená i ze zástupců Strany zelených pak připravila dva návrhy vyhlášek o regulaci hazardu – jedna zakazující hazard úplně s výjimkou jedné městské herny, druhá pak hazard regulující plošně o zhruba 70%. Vyhlášky se po změnách poměrů na radnici v červnu 2015 ještě nepodařilo zařadit na pořad jednání.

Facebook

Kontaktujte nás

Budeme rádi, pokud nás budete kontaktovat. Vyberte si, komu napíšete.